Body Mind Szymon Ściński

 
 
Opublikowany: 03.12.2010
 

Dieta dr Dukana


W przeciwieństwie do tzw."diet cud" - dieta dr Dukana wydaje się być w miare rozsądnym sposobem odżywiania dla osób chcących schudnąć. Oczywiście i ona nie jest pozbawiona wad i nie każdemu można ją polecić.

W zalewie tzw. "diet cud" - metoda dr Dukana /choć nie pozbawiona wad/ wydaje się być jedną z tych racjonalniejszych. Oczywiście nie można polecić jej każdemu. Zanim ktoś się na nią zdecyduje - zaleciłbym sprawdzenie stanu nerek. Dość miarodajnym badaniem będzie sprawdzenie poziomu kreatyniny i mocznika we krwi oraz ogólne badanie moczu. Warto też zrobić próby wątrobowe. Jednak to lekarz powinien ostatecznie ocenić wyniki tych, jak i ewentualnie dodatkowych badań. Poza tym bardzo często spotykam osoby, które jakby "zapętliły" się na pierwszej lub drugiej fazie tej diety i stosują je non stop - to niedopuszczalne i może prowadzić w konsekwencji do bardzo ciężkich chorób.

Dr Dukan podzielił swoją metodę na cztery fazy:

Faza 1. Atak czystymi proteinami.

Faza 2. Równomierna utrata wagi dzięki proteinom spożywanym naprzemiennie z warzywami.

Faza 3. Utrwalenie osiągniętej wagi.

Faza 4. Trwała stabilizacja.

Osobiście nie łączyłbym intensywnego treningu z pierwszymi 2 fazami tej kuracji – szczególnie jeśli osoba przechodząca na dietę dopiero rozpoczyna regularne treningi i przygodę ze sportem. Oczywiście nie tyczy się to spacerów, które i dr Dukan zaleca.

Plusem tej metody jest jej niewątpliwa prostota i jasne zasady. Książki o niej zawierają też bardzo dużo przepisów z posiłkami do przygotowania.

Osoby nie mające wiedzy w zakresie dietetyki i komponowania posiłków mają ułatwione zadanie.

Poziom cukru we krwi w czasie stosowania tej metody również jest bardzo stabilny o ile przygotowujemy sobie przynajmniej 4-5 niewielkich posiłków w czasie dnia. Duża ilość białka ma tendencję do podnoszenia metabolizmu spoczynkowego co przyczynia się do „ kaloriożerności ” organizmu co jest niezbędne gdy chcemy tracić kilogramy.

Czy ten rodzaj diety można polecić każdemu ?

Z pewnością nie można jej polecić osobom chorującym na nerki i mających kilka innych problemów zdrowotnych. Osoby regularnie trenujące kilka razy w tygodniu również nie powinny rozpoczynać tej diety /chyba, że zrobią sobie przerwę od treningów na przejście najtrudniejszego etapu diety/.

Przy wyborze każdego rodzaju diety czy sposobu odżywiania najważniejsza jest indywidualizacja. Ten sposób odżywiania jaki poleca dr Dukan z pewnością pomoże /i już zapewne pomógł/ wielu osobom – nie jest jednak doskonały i nie nadaje się dla każdego.

 

Szymon Ściński - Trener Osobisty / Personalny Warszawa


 
Komentarze:

 
 

 

 

 

 

      
Trener personalny - ćwiczenia na uda i pośladki.

 

Trener Osobisty - zawód przyszłości ?

 

Artykuł: miesięcznik "Uroda" 06.2008 r Trener Osobisty Warszawa

 

Magazyn "TRENER OSOBISTY"

 

Wiecej >>>

 

Wiecej >>>    

Zgrabna pupa
Zgrabna pupa

Więcej >>>

 

Trener Personalny Warszawa "Body & Mind" Szymon Ściński Reklama •  O nas •  Kontakt •  Praca •  Oferta
tel.kom.: 695 737 626 | szymon.scinski@trenerosobisty.pl

Projektowanie stron www