Body Mind Szymon Ściński
 
 
Opublikowany: 18.10.2015
 

Wybór trenera personalnego - czym się kierować, na co uważać.


W ostatnim czasie liczba trenerów personalnych znacznie się powiększyła, powiem żartobliwie, że nastąpił prawdziwy "wysyp" trenerów personalnych. Dlatego należy wiedzieć jak dokonać właściwego wyboru.

Osobie nie mającej wiedzy w tematach związanych z treningami, odżywianiem, suplementacją, odnową biologiczną itp. – będzie niezwykle trudno dokonać właściwego wyboru. Czym się więc kierować by nie zmarnować czasu i pieniędzy – a przede wszystkim nie ryzykować własnego zdrowia ? Na początek dobrze jest wygoglować hasło/słowo kluczowe np. ”trener personalny warszawa” lub „trener osobisty warszawa” (oczywiście miasto zależy od naszego miejsca zamieszkania). Gdy przeglądamy daną stronę www trenera powinniśmy raczej skoncentrować uwagę na merytorycznej zawartości i opisanemu doświadczeniu. Szata graficzna to rzecz drugorzędna ze względu na dzisiejsze możliwości jakie daje grafika komputerowa, to dziś łatwo zakupić u zdolnego grafika.  Zaczynamy od dokładnego przejrzenia oferty : jakie dana osoba ma kwalifikacje, doświadczenie – te rzeczy można w pewnym stopniu zweryfikować. Proszę nie wahać się również poprosić o dyplom ukończenia szkoły, kursu czy dokumenty świadczące o zawodowym doświadczeniu a także referencji. Dotyczy to również trenerów pracujących dla konkretnych klubów fitness – nie polegajmy jedynie na marce klubu bo z doświadczenia wiem, że nie zawsze gwarantuje ona pełny profesjonalizm trenerów. Od tego zaczynamy.

 

 

Następnie wskazanym byłoby dowiedzieć się nieco więcej o aktywności trenera w obszarze szeroko rozumianej branży fitness. Ci najlepsi to oczywiście osoby z pasją, które udzielają się szeroko w branży : publikują teksty, wykładają, prowadzą seminaria, są zapraszani do mediów. Jest kilka rzeczy, które powinny obudzić w nas ostrożność – jakie ? Nie wierzmy w nierealne obietnice – szczególnie gdy składa je trener, który nas jeszcze na oczy nie widział… Przecież wszystko co możemy osiągnąć zależy od tak wielu parametrów. Liczy się tu typ sylwetki, proporcje kostne, poziom tkanki tłuszczowej oraz tkanki mięśniowej, wiek, płeć, dotychczasowy tryb życia i odżywiania itp. Jeśli ktoś obiecuje Państwu wymierny i konkretny /liczony np. w kilogramach czy poziomie tkanki tłuszczowej/ efekt – a nie ma wstępnej wiedzy o osobie– to z pewnością postępowanie to wskazuje na brak profesjonalizmu lub wręcz brak etyki zawodowej. Śmieszą mnie obietnice zawierane w ofertach od trenerów osobistych typu :”Gwarancja efektu lub zwrot pieniędzy” …  ;-)  To chwyt marketingowy. Gwarancje te są obwarowane tyloma uwagami do umowy typu: „Muszą Państwo przestrzegać w całości wskazań  trenera, dietetyka a także stawiać się na każdy trening.” Poza treningiem wyczynowym nie ma osób, które były by w stanie tak się poświęcić – by nigdy nie opuścić treningu, posiłku lub po prostu „zgrzeszyć” danego dnia jedząc coś niedozwolonego, nie wspominając o nieprzewidzianej infekcji, chorobie – a to znosi automatycznie wspomnianą „Gwarancję”. Moi klienci/klientki potrafili w czasie naszej współpracy tracić 20, 30 a nawet 50 kg – jednak nigdy nie byłbym w stanie patrząc im w oczy zagwarantować na pierwszym spotkaniu, że dokonają tego w takim a takim czasie bez zaobserwowania jak ciało danej osoby zareaguje w początkowym etapie na trening danego typu lub dietę. Przecież  na początku potrzeba zrobić szereg ważnych badań – między innymi /szczególnie u kobiet/ zbadać poziom hormonów tarczycy. Jeśli w badaniu wyjdzie niedoczynność – wtedy wskazana jest ścisła współpraca z lekarzem endokrynologiem bo należy lekami wyrównywać niedobory – a to trwa wiele miesięcy i odchudzanie może być wtedy utrudnione.

 

 

Następnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest to – jak dany trener prezentuje się wizualnie. Oczywiście nie musi to być Mistrz Świata Fitness  ;-) jednak ciało trenera jest w pewnym sensie jego wizytówką. Jaka bowiem jest jego wiarygodność gdy jego sylwetka jest zaniedbana a tam gdzie powinien być wyrzeźbiony brzuch – w oczy rzucają się nam fałdki tłuszczu ? Czy jesteśmy wtedy w stanie zaufać tej osobie – skoro ona sama nie jest w stanie zadbać o własne ciało…?

Osobowość trenera. To element, który ocenimy po pewnym czasie. Trudno bowiem współpracować , spotykając się kilka razy w tygodniu z kimś – kto świadomie bądź podświadomie budzi naszą niechęć lub zwyczajnie nas nudzi. A przecież w czasie treningów będziemy rozmawiać i powinna wytworzyć się pozytywna relacja oparta na sympatii i co najważniejsze zaufaniu – a to z kolei wiąże się z dyskrecją. Te rzeczy jednak ocenimy po pewnym czasie już w trakcie trwania współpracy. Dobrze więc – gdy nie wiążemy się na wstępie umową na dłuższy czas np. kilku miesięcy. Po pierwszym miesiącu najczęściej już wiemy czy chcemy z danym trenerem współpracować.

Cena za usługę. Cóż – jeśli chcemy wybrać naprawdę dobrego trenera osobistego musimy przygotować się na wyższe stawki. Każdy bowiem, kto latami doskonalił swój warsztat i inwestował swój czas w dokształcanie i zdobywanie doświadczenia – będzie wysoko wyceniał swój czas. Oczywiście ostateczny koszt zależy również od miasta : Trener Osobisty Warszawa lub Trener Personalny Warszawa to prawdopodobnie najczęściej wpisywane hasła w wyszukiwarkach internetowych - bo to właśnie w tym mieście popyt na tę usługę jest największy. Ktoś kiedyś powiedział, że „ wszystko co dobre jest drogie ale nie wszystko co drogie jest dobre”  i pewnie coś w tym jest  ;-)  Jest rzeczą naturalną, że bardzo dobrzy profesjonaliści będą mieli wielu klientów i najwyższe stawki, ci którzy dopiero się uczą i nabierają doświadczenia – znacznie niższe, na zdrowiu jednak nie warto oszczędzać…


Szymon Ściński - Trener Osobisty / Personalny Warszawa


 
Komentarze:

 
 

 

 

 

 

      
Trener personalny - ćwiczenia na uda i pośladki.

 

Trener Osobisty - zawód przyszłości ?

 

Artykuł: miesięcznik "Uroda" 06.2008 r Trener Osobisty Warszawa

 

Magazyn "TRENER OSOBISTY"

 

Wiecej >>>

 

Wiecej >>>    

Zgrabna pupa
Zgrabna pupa

Więcej >>>

 

Trener Personalny Warszawa "Body & Mind" Szymon Ściński Reklama •  O nas •  Kontakt •  Praca •  Oferta
tel.kom.: 695 737 626 | szymon.scinski@trenerosobisty.pl

Projektowanie stron www