Kategoria: Porady
Opublikowany: 02.02.2011
 

Zadbaj o swój mózg !

- To, że alkohol i narkotyki nieodwracalnie uszkadzają neurony mózgowe wiadomo nie od dziś. Nadmiar kofeiny również się do tego przyczynia poprzez kilka mechanizmów: m.in.poprzez ograniczanie dopływu krwi do mózgu, chroniczne odwodnienie, zakłócenia rytmu snu /m.in.poprzez blokowanie adenozyny/.

Badania wykazały, że przyjmowanie powyżej 200mg kofeiny dziennie podnosi poziom homocysteiny-markera stanów zapalnych i chorób serca. Nie jest to dobra wiadomość dla "kawoszy" - jednak wszystkie negatywne odziaływania dotyczą nadmiaru kofeiny - 1 filiżanka kawy dziennie /lub 2 słabe/ nie niesie ze sobą powyższych zagrożeń. Chyba, że dana osoba jest wyjątkowo uwrażliwiona na jej działanie.

- Prowadzenie siedzącego trybu życia to najgorsze co można zrobić dla swojego mózgu, ogólnego stanu zdrowia oraz ciała. Brak ruchu negatywnie wpływa również na krążenie, spada poziom tlenku azotu a to deformuje ściany naczyń krwionośnych ograniczając swobodny przepływ krwi - szczególnie w głębi mózgu co może prowadzić do mikroudarów. Z biegiem lat mikroudary akumulują się co powoduje iż objęte nimi głębokie obszary mózgu nieodwracalnie"wyłączają się".
Najlepsze więc co możesz zrobić dla swojego mózgu to regularnie trenować. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie treningu aerobowego z siłowym oraz z ćwiczeniami na koordynację.

- Jest wiele suplementów, które poprawiają kondycję mózgu. Jednym z bardziej zbadanych o udowodnionej skuteczności jest Miłorząb chiński czyli Ginkgo biloba. Jego charakterystyczną cechą jest to, że ułatwia przepływ krwi przez naczynia mózgowe i w ten sposób usprawnia krążenie mózgowe. Ma też korzystny wpływ na naczynia siatkówki i ukrwienie nerwu wzrokowego. Jest silnym antyutleniaczem. Poprawia pamięć i koncentrację. Najlepiej poznaną postacią miłorzębu chińskiego jest ekstrakt EGB 761. Jest wiele badań, które udowodniły jego pomocne działanie w leczeniu ciężkich chorób naczyniowych, zakrzepowych, demencji i chorobie Alzheimera. Z pewnością jest to jeden z tych suplementów - których skuteczność udowodniono w szeregu badań.

- Ćwiczenia aerobowe pobudzają wytwarzanie neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego /ang.brain-derived neurotrophic factor/. Jest to substancja chemiczna, która odgrywa ważną rolę w neurogenezie, czyli powstawaniu nowych komórek mózgu. To kolejny ważny argument przemawiający za regularnym treningiem. Dopiero stosunkowo niedawno odkryto, że procesy namnażania komórek w pewnych jego obszarach możliwe są u ludzi dorosłych. Ta korelacja treningu fizycznego z tworzeniem nowych komórek i połączeń nerwowych w mózgu - jest potwierdzeniem, że nasz umysł i nasze ciało to "jedna budowla", coś spójnego - i tak właśnie powinniśmy je traktować.

Szymon Ściński - Trener Osobisty / Personalny Warszawa


 
 

 

 

 

 

      
Trener personalny - ćwiczenia na uda i pośladki.

 

Trener Osobisty - zawód przyszłości ?

 

Artykuł: miesięcznik "Uroda" 06.2008 r Trener Osobisty Warszawa

 

Magazyn "TRENER OSOBISTY"

 

Wiecej >>>

 

Wiecej >>>    

Zgrabna pupa
Zgrabna pupa

Więcej >>>

 

Trener Personalny Warszawa "Body & Mind" Szymon Ściński Reklama •  O nas •  Kontakt •  Praca •  Oferta
tel.kom.: 695 737 626 | szymon.scinski@trenerosobisty.pl

Projektowanie stron www