środa, 21 lutego 2024

Starzenie się - wybierasz "wyparcie" czy aktywność...?

Zdjęcie 52-letniego mnie 😉
Procesy starzenia się zarówno w sferze ciała, jak i mentalnej, to coś czego nie uniknie żaden z nas. Często to temat wypierany lub żartobliwie trywializowany jako "nieuchronna kolej rzeczy"...
Gdy jednak spojrzeć szerzej na ludzkie zachowania pod wpływem świadomości upływających lat i starzenia się "peselu"...można zauważyć, często bardzo silne, próby spowolnienia lub nawet odwrócenia - skutków/efektów tego procesu. Jedno jest pewne! To proces nieuchronny. Jednak jak szybko będzie postępował u każdego z nas - to już zależy w dużej mierze od nas.
Prosty przykład (u wielu z moich podopiecznych) - to bóle kręgosłupa. Czas nie jest łaskawy dla tego elementu/struktury naszego ciała. Wiek i tryb/styl życia większości z nas mu nie służą. Jednak odpowiednie zadbanie o niego od strony fizjoterapii i równolegle wprowadzenia w życie różnych (dobrze dobranych i profesjonalnie poprowadzonych) aktywności fizycznych/sportu - potrafi spowodować ustąpienie dolegliwości i utrzymywanie pełnej jego sprawności do końca życia.
Nie inaczej rzecz ma się z naszą ogólną sprawnością, wydolnością organizmu a także wizualną reprezentacją naszej sylwetki, czyli tego co widzimy, stojąc nago przed lustrem w łazience. Odbiór wizualny naszego ciała u innych - wpływa również na naszą samoocenę i dobrostan psychiczny. To fakt niezaprzeczalny. Można to zauważyć po tym, ile jesteśmy w stanie wydawać pieniędzy na modne ubrania, kosmetyki, zabiegi medycyny estetycznej oraz różne aktywności fizyczne.
Spora część z nas szuka jednak wymówek by prokrastynować swoje plany poprawy zdrowia, ogólnej sprawności, sylwetki. Szczególnie rzecz dotyczy tego - gdy musimy włożyć trochę własnej energii np. w trening. Kojarzy się on ze zmęczeniem, potem, koniecznością trzymania dyscypliny. Często tak się dzieje gdy nie potrafimy zauważyć (na początku subtelnych) zmian w samopoczuciu jakie występują przy aktywnościach sportowych. Kojarzymy zmęczenie ale niekoniecznie fakt, że potem (albo już w trakcie) przychodzi niesamowite uczucie zwyżki nastroju, pewności siebie, relaksu a także innego odbioru własnego ciała. Pozytywny wpływ aktywności sportowej na nasze ciało i psychikę, jest odczuwalny w każdym wieku. Szczególnie jednak w wieku dojrzałym i późniejszym. Śledzę najnowsze badania nad procesami starzenia się i ciągle, niezmiennie - głównym zaleceniem jest odpowiednio dobrana aktywność fizyczna i właściwe odżywianie. Suplementy/odżywki są jedynie dodatkiem, mogą w jakiś sposób pomóc, szczególnie przy niedoborach pewnych składników w diecie. Cały czas pracuje się nad lekami, substancjami, modyfikacjami genetycznymi - które mogłyby nam pomóc dłużej zachować młodość, zatrzymać czy wręcz cofnąć procesy starzenia się. Na ten moment jednak, nie opatentowano nic naprawdę skutecznego, co w znaczący sposób poprawiło by nam parametry zdrowia, zatrzymało procesy starzenia a tym bardziej je cofnęło. Ciągle najwięcej zależy od nas samych.
Warto więc zadbać o rzeczy, które są pod naszą kontrolą. O nasz styl życia w obszarze aktywności fizycznych, odżywiania, metod fizjoterapeutycznych, wykorzystywania pozytywnego wpływu takich czynników jak stymulacja zimnem/ciepłem, metody kontrolowanego oddychania, medytacje etc. Te powyższe mają długą historię obserwacji, badań i są niezbite dowody na ich skuteczność.
A więc chwytaj za to co zależy od Ciebie i na co masz wpływ! Nie zrzucaj wszystkiego na wiek, zatrute środowisko, skażoną żywność, stres etc. itd. To tylko wymówki, fałszywe powody niedbałości o siebie. Szukaj sposobów! Nie wymówek! ☝😅😉

Jeśli nie wiesz jak zacząć, napisz lub zadzwoń do mnie. Zajmuję się zawodowo tymi tematami już od ponad 25 lat i pomogłem setkom podopiecznym a wśród tysięcy zasiałem ziarno motywacji i wiedzy. Postaw na aktywność! 👈😅

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz