czwartek, 16 maja 2024

Twój Trener Osobisty/Personalny...w co tak naprawdę inwestujesz?

 Wiele osób, gdy w pierwszym odruchu pomyśli o zadbaniu o formę fizyczną, zdrowie, sylwetkę i lepsze samopoczucie - kojarzy to z miejscami takimi jak klub fitness (siłownia), alejki w parku do biegania, basen etc. Zdarza się, że towarzyszą temu złe skojarzenia... A dlaczego?

no bo ktoś próbował sam w siłowni i nie bardzo wiedział co i jak tam robić a dodatkowo nadmiar bodźców tam obecnych mu nie sprzyjał. Ktoś inny biegał po parku i nadwyrężył kolano zanim schudł czy poprawił wydolność. Jeszcze ktoś inny chodził na basen ale był tam tłok do szafek a w sumie pływanie go nudziło...Stąd tak ważnym jest wybranie dla siebie nie tylko odpowiedniej formy aktywności fizycznej ale również miejsca, w którym będzie się ją uskuteczniało.  Takim najbardziej popularnym a zarazem "uniwersalnym" miejscem będzie oczywiście dobry fitness klub (mnogość i różnorodność sprzętu, klimatyzacja). Jednak samotne treningi w tym miejscu, szczególnie gdy brak wiedzy dotyczącej metodyki ćwiczeń, jak również wiedzy o technice wykonywania poszczególnych ćwiczeń, to spore wyzwanie. Oczywiście można wejść na bieżnię lub orbitrek i po prostu się zmęczyć, jednak nie do końca na tym to polega. Równie dobrze można by było zrobić szybki marsz w terenie w okolicach mieszkania i efekt tego podobny. Zaznaczę/podkreślę ☝😌 że wg mnie każda forma aktywności zamiast żadnej, jest dobra (pod warunkiem, że nie zrobimy sobie krzywdy). Jednak uważam również, że

warto wykorzystać jak najskuteczniej każdą minutę poświęconą aktywności sportowej, w zależności od tego - jaki cel sobie stawiamy.

Gdy masz kilkanaście czy nawet dwadzieścia lat - dysponujesz (najczęściej) sporą ilością wolnego czasu. Możesz go poświęcić na zdobywanie wiedzy, szlifowanie techniki poszczególnych ćwiczeń i układanie planu treningowego pod siebie. Metodą "prób i błędów". To samo dotyczy odżywiania, suplementacji, odnowy biologicznej etc. Dobrych źródeł wiedzy dziś sporo. To jednak wymaga naprawdę sporej ilości wolnego czasu i silnej motywacji do nauki. W tym (młodym) wieku nie ma również (najczęściej) bogatej historii kontuzji, urazów, zużycia - w aparacie mięśniowo-więzadłowo-stawowym.

Jeśli masz jednak nieco więcej lat: 30, 40, 50...to Twoje ciało już pamięta większość urazów, które zgromadziłeś przez całe swoje dotychczasowe życie. Pamięta też wszystkie zaniedbania/zaniechania i "złe traktowanie"...😉 Nie warto już wtedy ryzykować kontuzji. Brakuje też czasu i motywacji na samotną naukę choćby podstaw prawidłowego treningu, odżywiania etc. Pozostaje Ci oprzeć się na wiedzy osoby, która zawodowo się tym zajmuje. Tutaj sprawdza się dobry trener personalny. Znaleźć trenera personalnego jest prostą rzeczą ale znaleźć tego odpowiedniego: z kwalifikacjami, pełną wiedzą, doświadczeniem - to wymaga chwili czasu i uwagi. Możesz szukać w Internecie pośród tysięcy ofert (w zależności od tego gdzie mieszkasz lub pracujesz). Jednak nie polegaj jedynie na ładnej stronie/profilu trenera. Dzisiaj kurs trenerski można zrobić w weekend...nie muszę pisać o wątpliwej wartości takiego certyfikatu. Niezbędnej wiedzy z zakresu choćby anatomii funkcjonalnej nie zdobywa się w tydzień czy miesiąc. To nauka zajmująca naprawdę dużo czasu. Stąd warto sprawdzić czy trener ma za sobą studia kierunkowe - a dopiero później czy zdobył dodatkowe kwalifikacje i to też nie w jeden czy dwa weekendy. Druga sprawa to w czym się specjalizuje. W modelowaniu sylwetki, a może w sportach biegowych lub pływaniu? Tutaj cel jaki sobie stawiasz powinien Cię ukierunkować. Kolejnym aspektem jest doświadczenie.


To bardzo ważne czy trener pracuje z podopiecznymi 2 lata, 10 lat czy może 20 lat? No i oczywiście nie możesz pominąć kwestii lokalizacji. Musi być ona na tyle wygodna byś mógł regularnie pojawiać się na treningach i jednocześnie by Twój "grafik życiowy" na tym specjalnie nie ucierpiał. Być może wolałbyś by trener do Ciebie dojeżdżał i przeprowadzał Ci treningi w domu lub w plenerze? Warto poświęcić trochę czasu i uwagi na wyszukanie profesjonalisty. Możesz też oczywiście pójść po prostu do klubu w Twojej okolicy i poprosić o trenera, wtedy jednak jesteś zdany na przypadek. Zaproponują Ci go z listy dostępnych.

Podsumowując: jest wiele miejsc w których można trenować, tak jak i rodzajów aktywności sportowych. Kluczem jest jednak spersonalizować powyższe dla Ciebie, byś jak najszybciej i najbezpieczniej osiągał zamierzone cele. Profesjonalista uwzględni zarówno Twoje oczekiwania, możliwości, przeciwskazania zdrowotne do określonych ćwiczeń lub rodzaju wysiłku. Nauczy Cię tego jak dbać o siebie na co dzień i po prostu zdrowo, aktywnie żyć.


Jedyną inwestycją na której ostatecznie nie możesz stracić, jest inwestycja w siebie. Proste, może nieco banalne - ale ciągle aktualne! ☝😉

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz